Bitwa o Okinawę – wydarzenie w sklepie Bolter

Poniżej przedstawiam fotorelację z wydarzenia pt. „Bitwa o Okinawę”, które odbyło się w sklepie Bolter we Wrocławiu. 8 graczy miało okazję zagrać na dwóch stołach bitwę w systemie Bolt Action, po 4 na jednym stole. Ogółem walczyły jednostki o łącznej wartości  6400 punktów (8×800). Serdeczne podziękowania dla wszystkich, wspaniałych graczy, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, dla sklepu Bolter.pl, gdzie miało ono miejsce i dla Dominika – twórcy scenariusza i dżunglowych terenów.

Pułkownik Hiromichi Yahara był najwyższej rangi oficerem japońskim, który przeżył walki o Okinawę. Chociaż chciał popełnić samobójstwo, to dowodzący 32 armią generał Mitsuru Ushijima zabronił mu tego, mówiąc: – Jeśli pan umrze nie zostanie nikt, kto będzie znał prawdę o bitwie o Okinawę. Proszę wziąć na siebie wstyd (za poddanie się), ale spożytkować tę szansę. To rozkaz dowódcy armii.
Generał Ushijima popełnił rytualne seppuku.

Po zakończeniu wojny Yahara napisał książkę, opisującą kampanię na Okinawie.
My natomiast zobaczymy naszą wersję tej bitwy przedstawioną na kilkudziesięciu zdjęciach, które miałem okazję zrobić w trakcie ostatniej rozgrywki. Niestety z braku czasu większość zdjęć dotyczy stołu, na którym samemu miałem okazję zagrać. Graliśmy scenariusz nr 7, z grupy „attacker/defender”, w którym siły Osi broniły swoich pozycji. Alianci zdobywali po 1 punkcie za każdy zniszczony oddział, 2 punkty każdy swój oddział w strefie rozstawienia przeciwnika i 3 punkty za każdy swój oddział, który wyszedł ze stołu przez krawędź przeciwnika. Oś zdobywała 2 punkty za każdy zniszczony oddział przeciwnika.

Poniżej jednak kilka fotek ze stołu nr 1:

 

Bitwa zakończyła się klęską wojsk Osi 14:0. Ponieważ grający na pierwszym stole uwinęli się o wiele szybciej ze swoją bitwą, więc walki o Okinawę miały rozstrzygnąć się na stole numer 2. A tam sytuacja zmieniała się z tury na turę.

Na stole numer dwa spotkali się Japończycy przeciwko Amerykanom i Australijczykom. Kliknij na pierwsze zdjęcie, żeby otworzyć galerię wszystkich fotografii z bitwy, razem z ich opisami.

 

 

Bitwa na drugim stole zakończyła się wynikiem 18 do 16, dwa punkty różnicy to remis. Towarzyszyły jej wielkie (i bardzo fajne) emocje, gdyż w 6 turze zwycięstwo było w rękach Japończyków, ale ostatnia tura odmieniła przebieg walk. Mimo remisu na drugim stole, wyraźne zwycięstwo na pierwszym zagwarantowało Aliantom zwycięstwo w bitwie o Okinawę.

Jeszcze raz serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu i do zobaczenia następnym razem!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s